Szczegółowe rozporządzenie dot. posługi duszpasterskiej
Msza Święta
1. Zgodnie z zarządzeniem władz państwowych w liturgii nie może uczestniczyć więcej niż 50 osób. W praktyce oznacza to, że w pierwszej kolejności w Eucharystii mogą uczestniczyć osoby związane z intencją danej Mszy św.
2. Znak pokoju, trzeba przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania sobie rąk.
3. Komunia Święta wiernych – przyjmowanie Komunii Świętej na rękę. Obowiązkiem wiernego jest spożycie Komunii Świętej przy kapłanie, a obowiązkiem kapłana dopilnowanie, aby wierny to uczynił. Nie wolno odchodzić z hostią na dłoni od ołtarza. Komunii Świętej udziela się wiernym wyłącznie pod postacią chleba.
Sakrament pokuty
1. W chwili obecnej możliwa jest jedynie celebracja sakramentu pokuty zgodnie z obrzędem pojednania jednego penitenta. Nie należy organizować nabożeństw pokutnych.
2. Dyżury spowiednicze należy tak zorganizować, aby wierni mogli skorzystać ze spowiedzi św. przede wszystkim przed rozpoczęciem Mszy św. Ponieważ w tym roku rezygnujemy z organizacji spowiedzi św. dekanalnych, dlatego prosimy, aby już od dnia dzisiejszego wierni przystępowali do spowiedzi św. wielkanocnej.
Wierni winni oczekiwać na spowiedź zajmując miejsce w ławkach, a nie stojąc obok siebie przy konfesjonale.
Odwiedziny chorych
Do odwołania zostaje wstrzymana w parafiach posługa Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej.
Pogrzeb
1. Obowiązuje przepis o zgromadzeniach do 50 osób. Dlatego w pogrzebach winna uczestniczyć tylko najbliższa rodzina. Dotyczy to również zgromadzeń w miejscach otwartych, a takim jest także cmentarz.
2. O powyższych przepisach należy poinformować rodzinę i zalecić, aby poza najbliższymi krewnymi nikt inny w pogrzebie nie uczestniczył.
Spotkanie szerszego grona znajomych i przyjaciół można zorganizować np. w pierwszą rocznicę śmierci. Oprócz wspólnej modlitwy będzie wówczas możliwe spotkanie się przy wspólnym stole, co na chwilę obecną nie jest możliwe.
3. W odniesieniu do liturgii pogrzebowej należy zrezygnować z organizacji konduktów (między kościołem a cmentarzem). Należy pamiętać o nie otwieraniu trumny i nie wprowadzaniu trumny do kościoła.
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 21 marca 2020 r. i obowiązuje do odwołania.